PURE GLUTAMINE




PURE GLUTAMINE
Termék kapható már: 9900
PURE GLUTAMINE viszonteladója
A glutamin fontos az optimális izomnövekedéshez. 250 grammos glutamin étrend-kiegészítés.

Valószínűleg egyetlen aminosav sem kapott olyan figyelmet a klinikai táplálkozási kutatóktól, mint a glutamin, melyet a szakértők ’nem-esszenciális aminosav’-ként sorolták be. Napjaink sporttáplálkozási kutatásainak is egyik célpontja a glutamin.

Ahhoz, hogy megértsük, miért érdemel ekkora figyelmet egy nem esszenciális aminosav, előbb tisztába kell lennünk a fogalom jelentésével.
Alapvető fontosságú (esszenciális) aminosavaknak nevezzük azokat az aminosavakat, amelyeket az emberi szervezet nem, vagy csak elégtelen mennyiségben képes előállítani. Mióta a glutamint elő tudjuk állítani különböző aminosavakból, glutaminsavból, valinból és izoleucinből, azóta nem tekinthető esszenciálisnak.

A glutamin, sok más aminosavval együtt fontos részét képezi az immunrendszer tápanyagának, az agy, a bél- és nyálkahártya működésének, legfontosabb szerepe azonban a sav/bázis egyensúlyt ellenőrző mechanizmusának van. Közvetlen szabályozza a fehérje szintézist, a metabolikus folyamatok középpontjában áll, kulcsfontosságú tehát a szervezet optimális működéséhez.

 

A glutamint a kórházakban is nap mint nap használják égési sérülések és egyéb traumás megbetegedések esetén, az immunrendszer erősítésére. A legújabb kutatások párhuzamot vonnak a kórházi trauma és az edzés alatt szerzett trauma közt. Ilyen körülmények között azonban a glutamin szükséglet jóval meghaladja azt a mennyiséget, amit a szervezet elő tud állítani. Ilyenkor válhat a glutamin ’feltételesen esszenciálissá’.

A Glutamin a legnagyobb tömegben tárolt aminosav a testünkben, melynek legnagyobb részét izmaink tárolják, a glutaminok 60% a szervezetünkben intramuszkuláris aminosav. A kiürülés ellenben olyan magas, hogy még a nyugvó izomból is valószínű, hogy a készleteket 7 órán belül felhasználjuk, ha nem kerül sor de-novo szintézisre. Edzés közben ezek az izomkiürülési arányok drámaian megnőnek, mind az izomból, mind a plazmából, a mozgás hosszának és intenzitásának függvényében. A Glutamin szintről kimutatták, hogy a ’túledzettségi szindrómában’ szenvedő sportolóknál nagyon alacsony, a legújabb kutatások most éppen arra irányulnak, hogy megtudják, milyen szerepet játszhat a glutamin a szindróma megelőzésében.

A sportolók a kemény edzések alkalmával fertőzéseknek, különösen torok és felső légutaki fertőzéseknek, megbetegedéseknek vannak kitéve. Egyre több a bizonyíték, hogy a kemény edzés csökkenti az immunrendszer működését. A kutatók felismerték a párhuzamot a kemény edzés által okozott stressz és a kórházi betegek által elszenvedett stressz traumája között, különösen az égési sérültek esetében. Mint már említettük, ezek a betegek glutamin pótlást kapnak, állapotuk javításáért. Bebizonyosodott, hogy a betegeknél a glutamin javítja az immunrendszer működését és hasonló előnyökről számoltak be a sportolóink is.

A Glutamin fontos az optimális izomnövekedéshez.
Állatkísérletek eredményei arra utalnak, hogy a glutamin stimulálja a fehérjeszintézist és gátolja az izmok fehérje lebontását. Egészséges egyéneknél elegendő a glutamin infúzió a kettős plazma glutamin koncentrációjához, ami nem befolyásolja az egész test proteolízisét (fehérje lebontás), de kismértékben növeli a teljes test szintézist. Ennek oka a glutamin sejttérfogatra gyakorolt hatása lehet. A glutamint az izomsejtek veszik fel, ezáltal megnövelik az izomcellák méretét és így a sejt növekedése miatt az intracelluláris ozmolalitás is megnő. Ez aztán izom hipertrófiát is okozhat, a nitrogén-oxid szintézisen keresztül, hasonló módon, ahogy mechanikusan befolyásolja a génexpressziót (Tidball, 1999). Az izmok megfelelő glikogén raktárának feltöltése edzés után egy másik fontos tényező a regenerációban és az izmok helyreállításában. A glutaminról bebizonyosodott, hogy ösztönzi az izom glikogén szintézisét a glükózból. A megfelelő glutamin szint elengedhetetlen az optimális izomműködéshez, izomnövekedéshez és a fertőzésekkel szemben.     Hááááát ezt a szöveget aki érti, biztos talál benne hibát…de szerintem senki J…

Olyan fehérje-kiegészítők szedése, amik a szénhidrát mellett glutaminban is gazdagok, elegendőek ahhoz, hogy fenntartsuk a glutamin szintünket edzés után. (Van Hall és társai, 2000) - a Rego például ilyen.
A legtöbb edzés utáni fehérje és szénhidrát tartalmú termék jelentős mennyiségű kalóriát is tartalmaz, mely ideális a kemény edzési időszakában, de vannak esetek, amikor célszerűbb lenne egy kevésbé kalóriadús, glutaminos formula. Ilyenek a rövidebb intenzitású edzések, egy versenyre való felkészüléskor bekövetkező stresszes helyzetek, például sérülés vagy egy fertőzés.
A glutamin könnyen oldódik vízben és kellemes ízű, így a legegyszerűbb módja az elfogyasztásának, ha feloldódunk néhány gramm tiszta L-glutamint vízben vagy a kedvenc italunkban. Sok sportoló használja több részletben: edzés után közvetlen 2-5 grammos adagot készítve, majd 2 órával később egy újabb adagot, a következő adagot éhgyomorra, az éjszaka utolsó mozzanataként vagy akár a stresszes reggelek első dolgaként.